Anul scolar 2017-2018

ANUL ȘCOLAR 2017-2018

21 Martie 2018 - Ziua Internaţională a Poeziei

Elevii claselor a II-a s-au transformat pentru o zi în poeţi.
Cei mici au recitat poezii - unele compuse chiar de ei- iar talentul a fost răsplătit cu premii simbolice.
Nu a lipsit expoziţia de carte din fondul bibliotecii. Volumele i-au impulsionat să îşi recomande, unul celuilalt, poeţii preferaţi.

20 Martie 2018 - Ziua Internaţională a Francofoniei

Elevii şcolii noastre au sărbătorit, alături de doamna Paula Fulga, profesoară de franceză, Ziua Internațională a Francofoniei.
Participanţii au realizat desene cu simboluri ale Franţei și documentări despre personalități franceze. Expoziţia de carte din fondul bibliotecii școlare le-a adus şi ea, cultura francofonă mai aproape.

31 Octombrie 2017 - Halloween

Elevii claselor a V-a și a VII-a au organizat acțiuni specifice acestei sărbători.
Sub îndrumarea profesorilor-diriginți, doamnele Savu și Pârșoagă și dl Perțea, aceste clase au sărbătorit evenimentul, fiecare în modul agreeat de elevi.